خطای اتصال به پایگاه داده

فعالیت‌ های زیادی در وب سایت‌های ورد پرسی امروز صورت می ‌گیرد و بیشتر کاربران از ورد پرس برای فعالیت‌ های خود استفاده خواهند کرد. تصور کنید که در یک روز کاری قصد دارید برای شروع کار بر روی وب‌ سایت خود تمرکز داشته باشید. حال زمانی ‌که این برای مراجعه به وب‌ سایت اقدام می‌ کنید با پیغامی مواجه خواهید شد که خطایی را نشان می‌دهد.

خطاهای زیادی در فضاهای ورد پرس مشاهده می ‌شوند که هر کدام از آن ‌ها را می ‌توان با روش ‌های مختلفی رفع کرد، حال ممکن است شما با مشاهده چنین خطاهایی کاملاً ناامید شوید و احساس کنید که وب‌ سایت خود را از دست داده‌اید و نمی ‌توانید به مطالب وب‌ سایت دسترسی داشته باشید و تا به امروز تمام زحماتی که برای فعالیت خود انجام داده ‌اید را از دست داده ‌اید، اما لازم به ذکر است که بگوییم هیچ جای نگرانی وجود ندارد، چراکه روش‌ های زیادی وجود دارد که می ‌تواند این خطاها را رفع کند.

یکی از خطاهای رایجی که ممکن است با آن رو به رو شوید خطای اتصال به پایگاه داده می ‌باشد که تمامی کاربرانی که با سایت ‌های ورد پرسی مشغول به کار هستند بدون شک با این خطا مواجه خواهند شد. دلایل مختلفی وجود دارد که می ‌تواند باعث به وجود آمدن این مشکل شود، اما درون ورد پرس هیچ‌ گونه اطلاعاتی درباره چگونه ایجاد شدن این خطا در اختیار شما قرار نمی ‌گیرد. روش ‌های مختلفی چون تعمیر دیتابیس تست اطلاعات و … وجود دارد که با استفاده از آن می‌ توانید به رفع این خطای بوجود آمده بپردازید.

نحوه رفع خطای اتصال به پایگاه داده

همان ‌طور که در مطالب بالاتر ذکر کردیم خطای دیتابیس در وردپرس یکی از رایج‌ ترین و بارزترین خطاهایی است که تقریباً تمامی افراد برای یک‌ بار هم که شده با آن رو به رو خواهند شد. دلیل به وجود آمدن چنین خطا و پیغام این است که فایل هایی که با زبان php نوشته شده اند نمی توانند با پایگاه داده ارتباط برقرار نمایند.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث به وجود آمدن این خطا می‌شود به‌ عنوان مثال به وجود آمدن مشکل در سرور، به وجود آمدن خطا زمان انتقال ورد پرس به هاست یا دامنه‌ای جدید، تغییر دادن اطلاعات دیتابیس و اشتباه بودن اطلاعات، حذف دیتابیس سایت، به وجود آمدن خطا زمان تغییر پیشوند جدول‌ها در ورد پرس و … .

تست نمودن اطلاعات اتصال به دیتابیس در برد پرس

زمانی که خطای اتصال به پایگاه داده نشان داده می‌شود برای این‌که مطمئن شوید که مشکل به دلیل دیتابیس در هاست می‌باشد باید به پوشه‌ای به اسم فایل منیجر مراجعه نمایید و فایل جدیدی را در مسیر اصلی وب‌سایت با نام تست دی بی. پی اچ‌پی بسازید و کدی را درون آن قرار دهید و به ذخیره کردن این کد بپردازیم اطلاعاتی که در این فایل باید وارد شود شامل موارد زیر خواهد بود.

یکی از قسمت‌ هایی که مشاهده می‌کنید یوزنیم هاست می ‌باشد که در این قسمت باید اسم هاست را وارد نمایید. دیتابیس یوزر نیز از دیگر بخش ‌های موجود در این فایل است که باید نام کاربری دیتابیس خود را در این قسمت بنویسید. دیتابیس پسورد در این فایل به رمز دیتابیس اشاره دارد، بنابراین در این قسمت باید رمزی را وارد نمایید. حال که به ثبت این اطلاعات در دیتابیس پرداخته ‌اید باید آدرس دامنه را وارد نمایید و یک نام را برای فایل خود انتخاب کنید تا صفحه برای شما باز شود.

اطلاعات موجود در دیتابیس ورد پرس

کاری که در این‌جا باید انجام دهید این است که اطلاعاتی که بر روی دیتابیس در فایل WP-cnfig. Php  قرار دارد را مورد بررسی قرار دهید تا متوجه درستی آن‌ها شوید برای این کار باید به هاست خود وارد شوید و بر روی پوشه ‌ای به اسم فایل منیجر کلیک نمایید در این‌جا باید مسیری را که وردپرس را در آن نصب کرده‌اید بیابید، سپس در این مرحله فایلی را به اسم  WP-cnfig. Php  مشاهده خواهید کرد.

اگر شما از هاست cpanel استفاده کرده باشید، می ‌توانید بر روی آن کلیک نمایید و گزینه ادیت را برای ویرایش اطلاعات انتخاب کنید. از طرفی بسیاری ممکن است از هاست دایرکت ادمین استفاده نمایند در این شرایط می‌ توانید بر روی دکمه ادیت که رو به‌ روی فایل قرار دارد کلیک نمایید تا بتوانید به صفحه ویرایش دسترسی داشته باشید و اطلاعات موجود را مورد بررسی قرار دهید. در این فایلی که مشاهده می ‌کنید اطلاعات دیتابیس قرار گرفته‌ اند که وظیفه آن‌ها ارتباط برقرار کردن با پایگاه داده می ‌باشد.

برای این‌که بتوانید اطلاعات موجود را با دیتابیس مورد بررسی قرار بدهید باید به صفحه اصلی هاست وارد شوید. تحت این شرایط اگر شما از هاست سی پنل استفاده می‌ کنید باید به قسمت دیتابیس مراجعه کرده و بر روی گزینه misql کلیک کنید تا با صفحه دیتابیس ساخته‌ شده رو به رو شوید. بعد از انجام دادن این مرحله صفحه‌ ای برای شما باز می‌ شود که در این صفحه اطلاعاتی چون یوزرنیم نام کاربری و نام دیتابیس نوشته شده ‌است. اگر این اطلاعات به‌ درستی وارد شده باشند می‌ توانید به ‌راحتی متوجه آن ‌ها شوید. در این جا ممکن است متوجه اشتباهی در پسورد انتخاب شده شوید، که برای رفع آن باید گزینه تغییر دادن رمز عبور را بیابید و رمزی را به دلخواه خود انتخاب کنید.

بررسی سطح دسترسی فایل ورد پرس

یکی از مشکلاتی که باعث به وجود آمدن خطای اتصال به پایگاه داده می ‌شود به دلیل سطح دسترسی به فایل ‌های وردپرسی می‌ باشد. به این معنی که فایل‌ های وردپرسی که کدهای برنامه‌ نویسی را در آن قرار می‌ دهند با سطح دسترسی تنظیم نیستند، بنابراین نمی ‌توانند با دیتابیس ارتباط برقرار نمایند.

به ‌همین دلیل باعث به وجود آمدن چنین خطاهایی خواهند شد. برای این ‌که بتوانید سطح این فایل‌ ها را مورد بررسی قرار دهید باید بر روی پوشه فایل منیجر هاست کلیک کنید و در این مسیر عبارت public html را بیابید. میزان سطح دسترسی برای فایل‌های ورد پرس بای  ۶۴۴ باشد و سطح دسترسی برای پوشه ‌های ورد پرس ۷۵۵ می باشد. البته لازم به ذکر است که بگوییم برای آموزش نحوه‌ ی تغییر سطح دسترسی می‌ توانید اطلاعاتی را در اینترنت کسب نمایید در این مرحله تمامی پوشه‌ ها و فایل‌ های ورد پرسی را مورد بررسی قرار می دهند.

پشتیبانی هاست ورد پرس

از دیگر روش ‌هایی که می ‌تواند به شما کمک نماید که به رفع خطای ایجاد شده در اتصال به پایگاه داده بپردازید توجه به پشتیبانی هاست وردپرس می ‌باشد، بنابراین در این‌ جا شما باید به قسمت ارسال تیکت در میزبانی هاست خود مراجعه نمایید و مشکل ایجاد شده را برای حل بیان کنید.

تحت این شرایط می ‌توانید خیلی محترمانه از پشتیبانی درخواست کنید که اگر مشکلی در هاست ایجاد شده آن را بر طرف کند، اما لازم به ذکر است که بگوییم قبل از انجام این کار باید تمامی مراحل قبل را مورد ببرسی قرار دهید، اگر نتوانستید مشکل ایجاد شده را با استفاده از موارد گفته شده حل کنید می توانید از پشتیبانی هاست کمک بگیرید.

ارسال نظر